Hiç merak ettiniz mi, özellikle de yeni başladığınızda, henüz ‘başarılı‘ bir sicile sahip değilseniz… İnsanların size katılmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Birincisi önce gelen tavuk ve yumurta paradoksu gibi… Hiç kimse ekibinize dahil olmak istemezse nasıl başarılı olabilirsiniz?  Eğer başarılı olamadıysanız nasıl insanlar sizi neden tercih etsin? Öncelikle … Başarı tamamen görecelidir. Özellikle de ilk zamanlar.

Yani, bir kişi için başarılı görünen şey, başka biri tarafından başarılı olarak görülmeyebilir. Bu nedenle, henüz birisini işe almadığınız veya belirli miktarda para kazanmadığınız için kendinizi ‘başarısız’ olarak sayamazsınız. Başarının birden fazla tarafı var! Bu yazıda daha fazlasına ve bunun size nasıl yardımcı olacağına bulacaksınız.

Şimdi, bunun üstesinden nasıl gelebilir ve daha fazla insanı nasıl ekibinize dahil edebilirsiniz?

Bu engelleri aşmanıza yardımcı olabilecek adımlarla kendinizi sıkışmış hissetmezsiniz ve daha fazla potansiyel müşteri kazanabilirsiniz. Şimdi bu üç adıma geçelim!

“Henüz başarılı değilim” anlayışını yenmenin 3 adımı

1. Adım – Farkındalık ve Güven

Her şeyden önce, başarılı olduğunuzun farkında olmanızla ilgilidir, çünkü doğru yöne gidiyorsunuz… Anlamı, hayallerinize ve vizyonunuza doğru gidiyorsunuz! Pek çok ağ pazarlamacısını geride tutan şey, ‘yeterince başarılı olmadıkları’ (Aktif ve geniş bir organizasyon kuramadıkları veya para kazanamadıkları), potansiyel müşterilerin katılmak istemeyecekleri yanlış inancıdır. Unutmayın, başarının tanımlanmasının birden fazla yolu vardır.

Bu yüzden, “Henüz başarı elde edemiyorum” diyerek kendinizi dövmeyi bırakın.

“Takıldığınızı ve bir adım bile yol alamadığınızı” hissetseniz bile… Sıkışmış hissetmek sadece geçicidir, çünkü iki şey hakkında farkındalığınız vardır: -Ne yapmanız gerekir -Nereye gidiyorsunuz Size yardımcı olacak bu farkındalık ve vizyon sayesinde ‘yeterince başarılı olamamak’ konusundaki yanlış inancı yıkmak da bu iki şeyin farkında olmak, güveni ortaya çıkarır.

Vizyon ve güven birlikte çalışır ve insanlar önce sizden satın alır. Potansiyelleri çeken ve kapanışları tamamlayan nereye gittiğinizin vizyonudur.

2. Adım – Öğrenme veya Kazanma

Kazanmıyorsanız, öğrendiğinizden emin olun.

Yaygın öğrenme yollarından biri kitap okumak, videolar izlemek, etkinliklere katılmak ve bu öğrendiklerinizi UYGULAMAKTIR… Peki, öğrenmeye devam ettiğiniz sürece neler olacak?

Kazanacaksınız! İlk birkaç ayınızda kazanmadınız, ama görüştüğünüz 20 kişiden sonra ilk kaydınızı yaptınız mı? Çünkü,  insanlara ilk yaklaşımınızdan diğerine her defasında daha iyi bir yaklaşımı öğrendiniz.

Her reddetme, her ‘hayır‘, size iki şey söyler: -Her türlü şartta neyi geliştirebilirsin -Bir sonraki ‘evet‘e daha  yakınsın.

Öğrenmeyi En Üst Düzeye Çıkarmanın İki Yolu: -Bir kitaptan, videodan, etkinlikten vb. öğrendiklerinizi önümüzdeki 24-72 saat içinde uygulayın. Ancak mutlaka işlemlerinizin sayısını not edin. Davet, çağrı, toplantılar, oluşturduğunuz içerikler, sosyal medya paylaşımları vb.

Sayılarınızı izlemek sizi rotada kalmaya motive eder ve büyümenizin yönünü gösterir. Yarın arkanıza baktığınızda  istatistiklerle hikayenizi güçlendirebilirsiniz.

3. Adım – Bağlılık ve Tutarlılık

Tutarlılık ile eşleştirilmiş bağlılık, sonuç getirecektir. Peki, bağlılık ile kastedilen nedir?

Siz süreç içinde tutarlı bir şekilde hareket ettiğinizde ‘Başarı‘ gelmese bile, bir kararlılık hali ortaya çıkıyor. Firmanıza, ürünlerinize/hizmetlerinize ve sisteminize olan tutarlı yaklaşımınız işinize olan bağlılığınızı da artıracaktır. İnsanlar okuduklarınızı ve tecrübe ettiklerinizi, sosyal medya paylaşımlarınız da ve çektiğiniz videolarda gördüklerinde veya yüz yüze ortamlarda dinlediklerinde işinize olan bakış açıları değişmeye başlayacaktır.

Her zaman beğenmeyebilirler, ilk önce paylaştıklarınız hakkında olumsuz yorumlar yapabilirler, ancak bir süre sonra giderek daha fazla ilgilenirler.

Tutarlı eylemler her zaman insanlarda merak uyandırır.

Şimdi, insanların merakları farklı şeyler ifade edebilir… Bazı insanlar merak edecekler ama asla size katılmayacak veya sizden satın almayacaklar, ya da sadece ürünlerinizi satın alacaklar.

Ayrıca, sadece ‘başarısız‘ olup olmadığınızı görmek isteyen meraklı insanlar da çevrenizde olacak. Kulağa kötü bir şeymiş gibi geliyor olabilir ama içinde yaşadığımız dünyada böyle şeyler hep oluyor. Başarısız olmanızı bekleyen insanlar var…  Bunu biliyorsunuz. Pes etmeyerek, tutarlı olarak onların yanlış düşündüklerini ispatlayın!

Ayrıca, sahip olduğunuz bu değeri tutarlı bir şekilde paylaşmak, doğru insanları işinize çekecektir. 

Sonraki adım

Bir sonraki adım sensin.

Sıkıştığınızı veya yeterince başarılı olmadığınızı düşünüyorsanız …

Zihniyetinizi ve eylemlerinizi güçlendirmek için bu üç adımı uygulayın.

Unutmayın, pes etmediyseniz zaten başarılısınız, çünkü doğru yönde ilerliyorsunuz ve bunun farkındasınız!

Bir sonraki adımınız nedir? Bir sonraki adımınız, bu yazının size nasıl yardımcı olduğunu aşağıya yorumlamanız ve ekibinizle paylaşmanız.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish