6 Aralık 2019

Ağ Pazarlamada Ekip Kurmanın Sırları

1-ADIM: Mümkün olduğu kadar kapsayıcı bir liste yapın. Aklınıza gelen herkesi dâhil edin, ama HERKESİ. Muhtemel katılımcı mıdırlar, değil midirler diye hiç düşünmeden. Veri tabanınız sizin en önemli varlıklardan biri olacaktır. Liste için herkes için uygundur. Olumsuz bakıyorlarsa, onları yine de listenize koyun. Onlardan nefret ediyorsanız, yine listenize koyun. En iyi arkadaşınızsa listenize ekleyin. “Ağ Pazarlamacılığına asla girmeyeceğim” demiş olsalar dahi, yine de listenize koyun. 98 yaşında olsalar da, 18’lerinde olsalar da siz listenize koyun.

Bunu yapmak önemlidir, çünkü siz aklınızı kâğıt üzerine döktükçe, aklınıza yeni tanıdıklara yer açılacaktır. Yeğeninize yazınca, onun çevresindeki insanları düşünmeye başlayacaksınız. Listenizi daha kapsayıcı hale getirdikçe, bütün bu bağlantılar sizin için daha belirgin hale gelecektir. Her şeyi düşünün; şimdiye kadar dâhil olduğunuz her bir organizasyonu, bir parçası olduğunuz her bir grubu yapmış olduğunuz her şeyi.

Listenizdeki herkesi grubunuza davet etmek zorunda değilsiniz. Bu size bağlı. Ancak, ağınızı kâğıt üzerinde gerçekten yakalayabilmek için bunu yapmak son derece önemlidir.

2-ADIM: Dünyadaki herhangi bir insandan sadece altı tanıdık ötede olduğumuz fikrini duymuş muydunuz? Altı derecelik bir uzaklık? Bu bir efsane mi, yoksa gerçek mi, bilemiyorum fakat buna inanıyorum. İkinci adımda, listenize bakın, onların tanıdığı insanları yani ikinci dereceden uzakları düşünün. İhtimal odur ki onların çoğunu siz de tanıyacaksınız.

Aile mensuplarınızı düşünün. Onlar kimleri tanıyorlar? Onları da listenize ekleyin. Arkadaşlarınızı düşünün. Onlar kimleri tanıyorlar? Onları da listenize ekleyin. Hayatınızda ilişkide olduğunuz tüm insanları düşünün. Onlar kimleri tanıyorlar? Onları da listenize ekleyin. Bu listeyi ne yapacağınız konusunda endişeye kapılmayın henüz. Sadece listenizi oluşturmaya devam edin.

3-ADIM: Listenizi sürekli genişletin. Profesyoneller bu yüzden buna “Aktif Aday Listesi” diyorlar. Büyümesi asla durmaz. Profesyoneller listelerine her yeni gün en azından iki kişiyi ekleme amacındadırlar. Bu kişileri gruplarına davet etmeyebilirler, fakat bu kişiler de listeye yazılırlar. Eğer bunu temel bir beceri olduğunu düşünüyorsanız, çok zor olmadığını anlayacaksınız. Her gün insanlarla iletişime giriyorsunuz. Onları hemen listenize ekleyin. Sosyal medya aracılığıyla insanlarla tanışıyorsunuz. Onları listenize ekleyin. Yeni insanlarla iş yapıyorsunuz. Onları listenize ekleyin.

Farkındalık düzeyinizi yükseltmeniz ve listenize her gün iki yeni insanı eklemeniz ne kadar zor olabilir ki? Düşünün. Bunu haftanın altı günü yaptığınızda, yılda 600’den fazla yeni insan eder. Bunu beş yıl sürdürün, 3000’in üzerinde insan eder.

Lütfen şunun ayırdına varın: Size tanıştırılır tanıştırılmaz ikna edici sözlerinizle bu insanlara saldırmanız gerekir DEMİYORUM. Ağ Pazarlamacılığındaki bazı insanlar bu hatayı yapıyor ve bu hoş bir durum değil. Onları sadece listenize ekleyin, arkadaş olun, bir bağlantı oluşturun ve vakti geldiğinde teklif edeceğiniz şeyi anlamalarına yardımcı olun.

4-ADIM: Ağınızı kurmayı amaç edinin. Profesyoneller ağlarını amaç edinerek oluşturuyorlar. Eğer dünyadan saklanıyorsanız, yeni insanlarla tanışmanız zordur. Saklandığınız yerlerden dışarı çıkın. Biraz eğlenin. Yeni bir hobinin keyfini çıkarın. Yeni insanlarla tanışabileceğiniz yeni yerler bulun. Bu sadece işiniz için faydalı olmayacak, aynı zamanda çok güzel arkadaşlıklarda kuracaksınız.

Kaynak: Eric Worre, Profesyonel Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir