6 Aralık 2019

Küçük Altına Karşı Küçük Altın Kuralı

Daha düğün planı yapılırken altın takacak kişiler bellidir geleneklerimizde. Masraflar da zaten o liste üzerinden belirlenir. Her sülalede altın alışverişinin çetelesini tutan bir büyük mutlaka bulunur. Bu kişi genelde her düğüne iştirak etmiş en çok altını takan teyzedir. Onlardan kaçışınız yoktur. Takılmışsanız takacaksınız 🙂 Yazımın başlığı da işte tam bu minnettarlık hissinden hareketle doğdu.

Aslında bu kuralın ikna tekniklerinde ki adı: Karşılıkta bulunma kuralıdır. Size verilen hediyenin veya ikramın karşılığını mutlaka ödemek zorundasınız. Komşunuz size bir tabak yemek getirmişse o tabak boş gitmemelidir 🙂 Koyacak dengi bir değer bulunana dek o tabak genelde bekler. Size doğum günü hediyesi alan arkadaşınıza hediye ile karşılık verirsiniz. Hatta bu hediyeleşmeler bazen gizli meydan okumalara dönüşebilmektedir.

Sosyologların yaptığı araştırmalar bütün toplumların bu kurala koşulsuz uyduğunu göstermektedir. Hepimiz bu kurala uymayanlara uygulanacak toplumsal cezaları bilerek büyürüz. Aldıklarının karşılığını vermeyen insanlar genelde sevilmezler ve vefasız, otlakçı, nankör veya beleşçi gibi sıfatlarla anılırlar.

Bu güçlü etkisinden dolayı da hepimiz sık sık pazarlamacıların, siyasetçilerin hatta bilim insanlarının bile bu tarz tuzaklarına düşeriz. Hepsi bizim için yaşıyorlar ya 🙂

Peki, siz bu kuralı nasıl kullanabilirsiniz? Çok bilinen bir araştırmada, restoranlarda hesapla birlikte müşteriye şeker verilmesinin, bırakılan bahşişleri artırdığı görülmüştür. Hatta dönüp giderken cebinizden bir tane daha çıkarıp “bu da benden olsun” şirinliğini yaparsanız bahşiş alma şansınız artıyor 🙂

Muhatabınızda borçluluk hissi uyandıracaksınız. İşin özeti bu. Siz bize “insanları nasıl kandıracağımızı öğretiyorsunuz” diyebilirsiniz. Hayır, ben bu teknik ve diğerlerini, sahip olduğunuz değerli ve faydalı şeyleri başka insanlara nasıl daha profesyonelce ulaştırabilirsiniz sorusundan hareketle yazıyorum. Bu teknikleri kötü niyetli insanların oyununa gelmeyesiniz diye yazıyorum.

Bu kuralla ilgili daha fazla örneği içine alan devam yazılarım olacak. Çünkü ikna sanatının en güçlü tekniklerinden biri Karşılıkta Bulunma Kuralıdır. 

İkna etme yöntemleri ile ilgili birçok kitabı okuyup araştırıyorum. Belki piyasadaki en zengin arşivlerden birine sahibim. Öğrendiklerimi mümkün olduğunca paylaşarak hem kendimi geliştirme hem de ilgili takipçilerime faydalı olmak amacındayım. Yorumlarınız ve önerilerinizle destek olursanız sevinirim.

Ayrıca tariksavasopoz@gmail.com eposta adresim ve @tsavasopoz twitter adresimden bana ulaşabilirsiniz. Hatalarımız ve kusurlarımız affola.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir