6 Aralık 2019

Hipnotik Başlıklarla Yazınızı Daha Dikkat Çekici Hale Getirin

Yazılarımız için başlığın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Blog ve içerik yazılarımızda, reklamlarda, haberlerde vb. birçok yerde başlıklarımızı hedef kitlemizin dikkatini çekebilecek hale getirmek zorundayız. Aksi bir durumda, vasat bir başlık için çoğu insanın, sayfa başına sadece dört saniye harcadığı görülmüştür.

John Caples, iyi bir başlığın tanıtımınızı 19 Kat daha yukarı taşıdığını söylemiştir. Reklamcılık öncüsü James Webb ise, başarılı başlıkların sonucu %50 artırdığını iddia etmiştir.

Bir Reklamcının İtirafları isimli kitabında David Ogilvy, dikkat çekici reklamlar oluşturmak için garantili başlık klişelerini şöyle sıralamıştır:

Ogilvy ayrıca, Sevgili, Aşk, Korku, Gurur, Dost ve Canım gibi duygusal kelimeler ekleyerek reklam başlığınızı güçlendirebileceğinizi söylemiştir.

Bu kelimeler gerçekten altın değerinde. İlgi alanınızda olmasa bile internetteki bir çok yazıyı sırf bu kelimeler başlıkta geçtiği için tıklayıp okuyorsunuz.

David Ogilvy’nin önerdiği başlıkları sadece reklam ve pazarlama sektöründe değil, blog yazılarınız veya sosyal medya mesajlarınızda da dikkat çekmek amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

Böyle birçok kelime mevcut. Gazeteoku gibi haber sitelerinde, Onedio, Ofpof, Hayro.la gibi içerik paylaşım sitelerinde bu tarz başlıkları fazlasıyla görebilirsiniz.

Eminim bu yazıyı okuduktan sonra tv reklamlarını izlerken ve internette gezinirken bu kelimeler dikkatinizi daha fazla çekecek. Neden, gecenin bir yarısı canınızın hamburger çektiğini anlayacaksınız 🙂

Kaynak: Joe Vitale, Kelimelerle İkna Etmenin Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir