12 Kasım 2019

Karşınızdakinin Cümlelerini Süsleyin

Jack London, “Bir insana kendi düşüncelerini süsleyip sunarak gönlünü fethedebilirsiniz.” diyor. Daha önce ikna sürecinde insanların cümlelerinin doğrulanmasının öneminden bahsetmiştik. Şimdi bir adım ileri gidiyor ve o doğrulamaları süslüyoruz. Nasıl mı?

Hangimiz kurduğumuz cümleleri ‘ne güzel’, ‘haklısın’, ‘süper’, ‘harika’ vb. kelimelerle onaylayan insanları sevmeyiz ki? Kendimizi değerli hissettiren bu insanlara hemen kanımız ısınır ve koruma kalkanlarını indiririz. İnsanların kalbini kazanmanın en kestirme yollarından biridir bu yöntem.

Tabii ki abartmadan. Ölçüyü kaçırdığınız an samimiyetinize gölge düşecek ve sizin çıkarlarınız için bu şekilde davrandığınızı düşünecektir. Bunu hissettiğiniz an bazı muhalif çıkışlar ile dengeyi tekrar sağlayabilirsiniz.

Ünlü Aktris ve Talk Show sunucu Oprah Winfrey şöyle diyor: “Kariyerim boyunca 35 binden fazla röportaj yaptım. Kamera kapandığı anda herkes şunu soruyor “İyi miydim?’ Bunu Başkan Bush’tan da, Başkan Obama’dan da…. ev hanımlarından da duydum. Hepsi şunu bilmek istiyor: ‘İyi miydi? Beni duydun mu? Beni gördün mü? Hepimiz anlaşılmak isteriz.” Evet, hepimiz anlaşılmak, onaylanmak ve haklı çıkmak istiyoruz. İnsanlara dürüstçe bu istediklerini verin.

Ayrıca, muhatabınızın söylediği kelimeyi kendi cümleleriniz ile tekrar ederek onu dinlediğinizi gösterdikten sonra, süsleme tekniğini kullanırsanız alın size künefe üstüne kaymak.

Örneğin; “Markanızın sosyal medyada etkili bir şekilde tanıtılmasının öneminin farkında olmanız gerçekten HARİKA. Bu yaklaşım sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir