6 Aralık 2019

En Etkili Hile Dürüstlüktür

Pazarda satıcı gözümüzün içine baka baka pişkince altta kalan olgunlaşmamış ya da çürük erikleri, üstte sergilediği kaliteli erik ile karıştırıp kilosu 3 TL den satmaktadır. Bu sahne ile karşılaşmayan çok az insan olduğuna eminim.

Peki, ileride bir satıcı da kaliteli eriğini 4 TL den, hemen yanında da olgunlaşmamış ya da çürük eriğini de 2 TL den satıyor. Siz hangi satıcıyı tercih edersiniz. Eminim birçoğumuz sadece dürüstlüğünü ödüllendirmek için bile olsa ikinci satıcıdan alırız.

Başlığa bakınca dürüstlük gibi bir erdemin nasıl hayatımızdaki en etkili hilelerden biri olabileceğine bir anlam verememiş olabilirsiniz ama şimdi neden bu başlığı attığımı sanırım anlamışsınızdır.

Birinci satıcı ancak alternatifi yoksa uzun süre o pazarda malını satmaya devam edebilir. Ama ikinci satıcı varken uzun vadede asla şansı olamaz.

Dürüstlük kişisel ilişkilerimizden politikaya, medyadan semt pazarlarına kadar açlığını hissettiğimiz bir erdem. Bir de dürüstlüğün hilekarı olun bakalım sonuçları nasıl olacak 🙂

Unutmayın, dürüstlük en etkili ikna stratejisidir.

“İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim. Verdiğim sözlere ve ürünlerime duyulan güven benim için her zaman kısa vadeli kazançlardan daha önemli olmuştur.”

Robert Bosch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir