6 Aralık 2019

İkna Yöntemleri Ne Kadar Etiktir?

Blogumda insanları nasıl ikna edebileceğinize dair özel teknikleri içeren yazılar yazıyorum. Eminim zaman zaman bu teknik ve taktiklerin ne kadar etik olduğuna dair kafanızda soru işaretleri oluşuyordur. Aslında bu sorunun cevabı son derece basit.

Öncelikle siz zaten hayatınızda bilerek veya bilmeyerek bu yöntemlerinin birçoğunu kullanıyorsunuz ve yine bu yöntemleri kullanan başka insanların hedefi oluyorsunuz. Ayrıca siz bu yöntemleri kendinizi ikna etmek içinde kullanıyorsunuz.

Sahip olduğunuz birçok şeyi ne amaçla kullanacağınız sizin iradenizde olan bir şeydir. Herkes bir bıçakla neler yapılacağını bilir. Onunla sabah kahvaltınız için ekmeğinizi kesebileceğiniz gibi bir seri katilde olabilirsiniz. Sizlere öğrettiğim ikna taktiklerini de böyle düşünebilirsiniz. Bu yöntemleri hangi amacınız için kullanacaksınız?

O halde, burada asıl konuşulması gereken, ikna taktiklerinin ne kadar etik olduğu değil insanları hangi konuda ikna etmeye çalıştığınızdır. Yani ürününüzün, hizmetinizin, davanızın başka insanların hayatlarına olan etkisinin nasıl olacağıdır konuşulması gereken.

Hepimiz hayatımız boyunca reklamcılar, pazarlamacılar, siyasetçiler veya en yakın dost bildiğimiz insanlar tarafından bile maddi ve manevi zararlara maruz kalabiliyoruz. Bunların birçoğunun ise farkında bile değiliz. Bazılarının kısa bazılarının ise uzun vadede hayatımızı alt üst etmesinden sonra farkına varıyoruz. O halde ne yapmalıyız?

Yazılarımdaki taktikleri kullanmasanız bile onları öğrenmeniz başka insanların size aynı taktiklerle zarar vermesini engelleyecektir. Size sunduğu şeyin hayatınıza katkısını bilmiyor olsanız da hangi yöntemleri kullandıklarını bileceksiniz.

Sahip olduğunuz şey size ve başka insanlara bir şekilde faydalı ise neden bu taktikleri sonuna kadar kullanmayasınız. Neden, meydanı hayatını insanları kandırarak kazanan insanlara bırakasınız.

İnsanları ikna etmek için yaklaşık 60 yıldır araştırmalar yapılıyor ve bu konuda yazılmış düzinelerce eser var. Artık iknadan bir sanat, mühendislik ve bilim dalı olarak bahsediliyor.

Sizin de dünyaya vereceğiniz bir mesajınız varsa ki mutlaka vardır. Blogumda mesajınızı insanlara nasıl ulaştırabileceğinize dair birçok yöntem bulacaksınız. Düzenli takip ettiğinizde ise yüzlercesini daha öğreneceksiniz. Öğrenin, uygulayın ve öğretin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir