12 Kasım 2019

Konuşmayı Noktalayan kişi Asla Siz Olmayın

Karşınızdaki insanla yaptığınız görüşmeyi noktalayan kişi asla siz olmayın. Bu telefonla, internette ve yüz yüze yaptığımız bütün iletişimlerimizde geçerli olan çok önemli bir kuraldır.

Dikkat edin, iletişimi noktalamak derken bağları koparmak, küsmek  vb. davranışlardan bahsetmiyorum burada. Telefon ile konuşurken veda edip kapat tuşuna basan ilk siz olmayın. Yüz yüze görüşürken tokalaşma esnasında eli ilk çeken, göz temasını ilk kaçıran, toplantıyı bitirme mesajını ilk veren ve “peki o zaman görüşürüz” diyen asla ilk siz olmayın.

Peki, neden? Bir an empati yapın. Sürekli sözünüzü kesip bir an önce söyleyeceklerini söyleyip kaçıp gitmek isteyen birisi var karşınızda.

Biz, insanların samimiyete, güvene ve dürüstlüğe aç olduğu bir zaman diliminde yaşıyoruz. İletişim halinde olduğunuz insan sizi dinliyor mu? Yoksa o, sizi zırnık umursamayan ve sadece işini bitirip gidecek bir satıcı mı?

Bir satıcı iseniz o insana sadece kendi çıkarlarınız için orada bulunmadığınızı ve sunduğunuz şeyin müşteriniz için daha önemli olduğu hissini geçirmeniz gerekmektedir. Sallapati yapmayın yani.

Bu şekilde davranarak o insana sadece bir formalite muamelesi yapıyorsunuz. Sonuçta kaybeden siz olacaksınız. Hareketiniz misliyle karşılık bulacaktır. Ne müşterileriniz ne de arkadaşlarınız sunduğunuz şeylere inanmayacaktır.

Eli ilk uzatan ve son çeken siz olun. Bırakın arkadaşınız telefon dakikalarca konuşsun. Çok işiniz varsa net bir saat verip arayacağınızı belirtin. Üslup ve adap candır.

Unutmayın, sallayanlar her zaman sallanır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir