12 Kasım 2019

İnsanların Size İnanmasını İstiyorsanız Onları Doğrulayın

Biz insanlar doğrulanmayı severiz. Davranışlarımızın ve sözlerimizin karşılığında çoğu zaman bizi doğrulayan birilerinin olmasını isteriz. Doğrulama, kişinin öz güvenini artırır ve bulunduğu ortama uyum sürecini hızlandırır.

Doğrulama insanların sizi sevmesini sağlamanın en iyi yollarından biridir. Onlara ihtiyaç duydukları şeyi verin. Söylediklerine katılmayabilirsiniz ama onları doğrulayın. Nasıl mı?

Örneğin; karşınızda kişi sizinle konuşuyorken hele de kendisi için önemli bir şeyler söylüyorsa bitirdikten sonra, kendi sözleri ile söylediğini tekrar dile getirin.

– Tarık: “Bana biraz daha zaman verirseniz inanın sizi hayal kırıklığına uğratmayacağıma inanıyorum.”
– Cenk: Hımm “Sana biraz daha zaman verirsek bizi hayal kırıklığına uğratmayacağına inanıyorsun.” Peki o zaman ….

Bu kadar basit. Adam sizin söylediklerini harfiyen dinlemiş. Karşınızda böyle biri olduğunu hayal edin. Çocukluğunuza kadar gidip sonra da ağlayıp zırlamak istemez miydiniz böyle birinin karşısında 🙂

Evet, bu davranış iyi bir dinleyici olduğunuzu ve onunla gerçekten ilgilendiğinizi düşünmesini sağlayacaktır. Kişi kendisinin ilgi merkezi olduğunu hissedecektir. Doğrulama uygulanması çok basit ama ikna sürecinde çok etkili bir taktiktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir