23 Ekim 2019

Standartları Kullanarak İkna Edin

Muhatabınızın standartlarını kullanmak onu ikna etmek için en etkili yöntemlerden biridir.

Örneğin: Reklamcılar ve siyasetçiler, sıklıkla başta bize vaat ettiklerinden başka şeyler sunarlar ve bunun için bize bir özür dileme gereği bile duymazlar öyle değil mi? Yok öyle yağma.

İşte bu noktada işin içine standartlar giriyor. Markalar “Siz buna değersiniz” diyerek sizlere yazılı olan ve olmayan bir takım sözler verirler. Vaatler, prensipler, vizyonlar, tüzükler, garantiler birer standarttır. Bunlarla çeliştiklerinin öğrenilmesi ise onların kabuslarıdır.

Aslında insanlarda böyledir. Onlarda size bir takım sözler verirler. Herkesin prensipleri ve değerleri vardır. Bu yüzden hiç kimse bunlarla çelişen “bana böyle söz vermemiştin”, “senin güvenilir biri olduğunu söylemişlerdi” tarzı cümleler duymak istemez.

Birileriyle sorun yaşadıysanız hemen İnternet gibi platformlarda verdikleri sözlere bakın ve onlara söyledikleri ile şu anda yaptıklarının çeliştiğini söyleyin. Karşınızda telaşlı satıcılar ve telefonu yüzünüze kapatmaktan tırsan operatörler bulacaksınız.

Arkadaşlar gerçekçi olalım, dünyanın avucumuzdaki sihirli bir küre haline geldiği günümüzde, artık herkes imaj kaybının ne anlama geldiğini bilmektedir. Bunu kullanın. Gerekirse nazikçe tehdit edin:)

Böylece, Mc Donalds saat 23:00 kadar size taze patates garantisi veriyorsa, söz verdiği saate 5 dk bile kalsa, size bayat patates satmaya çalıştığı anda söyleyecek bir sözünüz olacaktır.*

Standartların gücünü keşfettiğinizde emin olun hiç kimse sizi bir daha mağdur edemeyecektir.

*DIAMOND, Stuart , İkna Dehası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir