12 Kasım 2019

38.818 TL Değerinde Gizli İkna Taktikleri-2

Bu gün itibariyle dolar 3,81819293 TL’ye karşılık geldiğinden başlığımız da değişti arkadaşlar. Gizli ikna taktikleri serimizin 2.’sine kaldığımızdan yerden devam ediyoruz.

1.Kapınız Dostlara Açık Olsun: İnsanlar, sahip olduğunuz şeylere dostlarınızın, ünlülerin, saygın ve deneyimli kişilerin de sahip olduğunu öğrenirse, “evet” yanıtı alma olasılığınız inanılmaz derecede yükselir. Bu yaklaşım muhatabınızın tedirginliğini azaltır ve vaat ettiğiniz şeye olan güveni artırır. Satıcıların en önemli taktiklerinden biri “abla ben de eltim de kullanıyor ve ikimiz de çok memnunuz” cümleleri değil midir? Neden Nusret’in restoranının duvarları yemeğe gelen ünlülerle çekilmiş fotoğraflarla dolu?

2.”… olsaydı” = “Hayal edin.”: Şu an size anlamsız gelebilecek bu cümle doğruca bilinçaltınıza işler ve zihinsel bir virüs gibi harekete geçer. Bu taktik, ikna sanatının en önemli konularından biri olan “Hipnotik Dil Kalıpları” başlığı altında detaylıca anlatılacak. Bu konuda sizlere İnternetteki Türkçe kaynakların en detaylısını hazırlamak hedeflerim arasında. Hipnotik Dil Kalıpları, benim de ikna sanatını öğrenme yolculuğuma vesile olan büyüleyici bir taktik gerçekten. Örneğin; “MÜKEMMEL BİR ARABAnız olsaydı, NASIL OLMASINI İSTERDİNİZ?” (Hayal edin…). Nasıl, sizi her zaman almayı istediğiniz arabayı kullanırken hayal etmeye teşvik ediyor değil mi? İşte bu Hipnotik Dil Kalıbı taktiği ile kurgulanmış cümlelerden sadece biri.

3.Deneyime katılın: Muhatabınızı ikna sürecine aktif bir şekilde dahil etmeniz ve ona deneyim fırsatı vermeniz, muhatabınızın beden dilinin söz dinler bir moda girmesini sağlar. Bedenlerini harekete geçirdiğinizde, zihinleri de bedenlerini takip edecektir. Örneğin; bir evrakınızda bilerek eksik yaparak düzeltmesi amacıyla onun da sürece dahil olmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda her ne sunuyorsanız muhatabınızda o şeyi sahiplenmesini sağlayabilirsiniz. Bakın, filmler de çokça görmeye alıştığımız bayan ve erkeğin kitaplarıyla çarpışma ve toplama sahnesi tam da bu taktiğe uyuyor. Kitapları telaşla toplarken aklınızdan “acaba bu insan benim kaderim mi?” diye o kişiyi nasıl hemen sahiplenirsiniz değil mi? 🙂

4.Seçenekler Azaldıkça Talep Artar: İnsanlar bol seçenek ister. Ancak, aslında birkaç seçenekten birini alır. Örneğin; evinizi boyayacaksınız ve size yüzlerce renk seçeneği sunuldu. Ne oluyor? Aşırı yüklenmeden akıl iptal oluyor ve karışıyor. Kararsızlığa düşünüyorsunuz ve para harcamaktan vazgeçiyorsunuz. İnsanları ikna etmek istiyorsanız sunacağınız seçenekleri sınırlandırın. Bakın BİM ve A101’e. Hayranım bu adamlara.

5.Sihirli kelime “çünkü”: Size sorulan bir soruya, “çünkü” sözcüğünü kullanarak yanıt verdiğinizde, insanların genellikle size hak verdiğini göreceksiniz. İnsanlardan bir şey isterken de “çünkü” sözcüğünü kullanın. Çok absürt bir şey bile olsa çok etkilidir. “Çünkü” kelimesinin insanlar üzerinde ki etkisi araştırmalar ile ispatlanmıştır. Bu sihirli kelimeyi ayrı bir yazı da detaylı göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir