23 Ekim 2019

38.017 TL Değerinde Gizli İkna Taktikleri-1

Öncelikle sanırım birçoğunuz yazımın başlığına dikkat etmişsinizdir. Eğer başlık sizi konuyu detaylı incelemeye yönlendirdi ise demek ki doğru yoldayız. Bu yazıda Kevin Hogan’ın 10.000 dolarlık gizli ikna taktiklerinin bir kaçından bahsedeceğim sizlere. Yazıya kaleme almaya başladığımda dolar kuru da 3,80170316 TL olduğundan, 10.000 doları liraya çevirerek dikkatinizi çekme amaçlı böyle bir başlığı uygun buldum. Muhtemelen bu taktiğin başlığı daha da değerleneceğe benziyor önümüzdeki tarihlerde 🙂

Yazımda ki gizli ikna taktikleri, daha çok satış ve pazarlamada kullanışlı gibi görünebilir ama bu taktikleri aile, ilişkileriniz, iş ortamı, siyaset gibi bir çok alanda kullanabileceğinizi göreceksiniz. Evet, başlıyoruz.

1. Ortaklık Kurun

Birilerine değer verdiği bir şeyler verdiğinizde, o kişi kendisini buna karşılık vermeye mecbur hissedecektir. Kültürümüzde bunun yüzlerce örneğini bulabilirsiniz. Örneğin; komşuya giden tabağın genelde boş gelmemesi veya düğünlerde takılan altınların bağlayıcılığı 🙂 Bunlar belki ikna amaçlı gibi görünmeyebilir ama verilen şeylere karşılık verme geleneğini sağlamlaştırmaktadır. Kaçımız, pastanelerde bize ikram edilen sıcak bir salep veya kuru pastadan sonra oradan boş çıkabilir ki. İkna amaçlı her türlü faaliyetiniz öncesi mutlaka bir hediye, ikram, eşantiyon vs. adına her derseniz çantanızda bulunsun. Şeker bile olur yahu.

2. Kusurlarınızı İtiraf Edin

Asla, önerinizin olumsuz yönlerini de dile getirmekten çekinmeyin. Böylece hem güvenilir ve dürüst görünürsünüz, hem de önerinizin kusurlarını bulma işini kendiniz üstlendiğiniz için muhatabınızın rahatlamasını sağlarsınız. Bu taktiği en çok avukatlar kullanır. Sizin soracağınız soruların cevabını önceden vermiştir ve maça bir sıfır yenik başlarsınız. Özellikle yeni tanıştığınız ve ciddi bir gelecek planı yaptığınız kişiye baştan kusurlarınızı itiraf edin ki hem ileri de öğrenildiğinde daha büyük sarsıntılara sebep olmasın hem de onun daha baştan güvenini kazanın. “Beni büyük hayal kırıklığına uğrattın Şakirim” demesin sonra kız arkadaşınız 🙂

3. Saygı Gösterin

Muhatabınıza samimane bir şekilde saygı gösterirseniz, size karşı daha açık ve daha az eleştirel bir yaklaşım sergileyecektir. Çünkü ona, günümüzde en çok açlığı hissedilen şeylerinden biri olan saygı görme isteğini yerine getirmiş oluyorsunuz. Hangimiz kendisini önemli hissetmek istemez ki.

4. Muhatabınızı Şaşırtın

İnanılmaz bir iddia, şaşırtıcı bir bilgi ya da çok az bilebileceği bir şey anlatarak muhatabınızı şaşırtın. Bir insanın yeni bir şey öğrenmesine yardım ederseniz, yeni bir karar almasını (size uymaya karar vermesi) kolaylaştırırsınız. Yani, bir şekilde o işte otorite olduğunuzu göstermeniz ve adam bu işi biliyor dedirtmeniz gerekiyor.

5. Az Bulunurluk Hissi Oluşturun

Hepimiz istediğimiz şeyin, zaman, çeşit, renk, miktar, seçenekleri itibariyle sınırlı olduğunu öğrendiğimizde, o şeye duyduğumuz istek artar. Bitecek diye içimiz içimizi yer öyle değil mi? O şeye sahip olursak, Behüce’ye nasıl hava atacağımızı hayal ederiz 🙂 Kısaca kolay elde edemeyeceğimiz şeyleri daha fazla arzularız. Ülkemizde bu taktiği A101, BİM ve Tshibo gibi markalar  çok güzel uyguluyorlar. Haftalık ve sınırlı sayıda ürün getirmeleri Perşembe ve Cuma günlerini iple çekmemize sebep oluyor. Evet, muhatabınız her kimse sahip olduğunuz şeylerin ender olduğunu bilmesini sağlayın. Alın size kıvrak Anadolu zekası “Beni ne mühendisler doktorlar istedi de babam vermedi”:)) Herkes neleri kaçırdığını bilsin ki kıymetiniz olsun.

Bu taktiklerin bazılarını zaten hayatınızda uyguluyorsunuz. Uygulamadıklarınızı da mutlaka deneyin. Ne kaybedersiniz. Bu taktikler seri halde gelecek değerli okurlarım. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir